Kişinin yaşadığı topluluk süresince kıymeti olan , kabiliyet, hâl ve vesair davranış biçimlerini vüruttirdiği vetirelerin tübaşöğretmen.

Eğitim bilimi, önceden saptanmış esaslara gereğince insanların davranışlarında belli vürutmeler sağlamlamaya yarayan planlı etkisinde bırakır sürecidir.

Eğitim bilimi; ferdin davranışlarındaki yaşantısı suretiyle kasıtlı olarak ve isteyerek bileğmeslekme meydana getirme sürecidir.

Görüldüğü kadar eğitimin bir çok tanımı mimarilabilmektedir. Ancak, hasetmüzde çoğunlukla yeğleme edilen tanım:

“Ferdin davranışında, kendi yaşantısı suretiyle ve kasıtlı olarak mergup yönde( eğitimin ammaçlarına akla yatkın ) bileğmeslekme meydana getirme sürecidir.” Şeklindedir.

Bu tanıma gereğince;

· Eğitim bilimi bir vetiretir.

· Eğitim bilimi sürecinde, ferdin davranışlarının mergup yönde bileğmeslektirilmesi ammaçlanmaktadır.

· Davranışlarındaki bileğmeslekme kasıtlı olarak gerçekleştirilmektedir.

· Eğitim bilimi sürecinde ferdin kendi yaşantıları esastır.
EĞİTİMİN SÜRECİ

Eğitimin üç üs öğesi vardır.

1. Fakatç

2. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri

3. Değerlendirmeler

Eğitim bilimi ammaçla başlar, öğretme-öğrenme etkinlikleriyle devam fiyat ve değerlendirme ile son bulur. Sürecin bu mantığı eksiksiz kültürler bağırsakin aynıdır. Fakatçların içinde ne olduğu ve öğrenme bağırsakin kullanılan öğretme şekilleri kültürden kültüre gereğince bileğmeslekebilir, ancak sürecin doğbeyı bileğmeslekmez.

Eğitim bilimi kapsamı ve tanımlanması açısından çok geniş bir kavramdır. Tarih boyunca birbunca filozof ve terbiyeci, eğitimin ne olduğuna konusunda farklı farklı tanımlamalarda bulunmuştur. Hasetmüzde ise eğitimin kabul edilen ölçünlü tanımı şudur: Eğitim bilimi, ferdin davranışlarında kendi yaşantıları suretiyle kasıtlı olarak istendik davranış bileğmeslekikliği meydana getirme sürecidir. Bu tanımlama ekseninde eğitimin umumi hatları çizilebilir. Bu tanımlamanın süresince eğitime konusunda temelı önemli kavramlar vardır. Özellikle “kendi yaşantıları suretiyle”, “kasıtlı olarak”, “istendik davranış bileğmeslekikliği” ve “süreç” kadar kelimeler eğitimin asıl taşlarıdır.

Eğitim bilimi, kişi bağırsakin yaşam boyu devam eden bir vetiretir ve davranışlarda değişiklik meydana getirir. Bu davranış değişiklikleri ise ferdin kendi tecrübelerine dayanır. Davranış değişiklikleri istendik doğrusu beklentilere ve hedeflere akla yatkın olabileceği kadar istenmedik yönde bile vürutebilir. Eğitim bilimi sürecinin meslekletilmesi ise kasıtlı doğrusu programlı ve programlı olabileceği kadar vürutigüzel bile kabil. Kasıtlı olarak meydana getirilen eğitime formal eğitim, vürutigüzel meydana getirilen eğitime ise informal eğitim denir. Daha açıklayıcı bir örnek verirsek okul, dershane, eğitim merkezleri kadar mekânlarda verilen eğitim formal; ferdin kendi çevresinden edindiği ve planlı programlı sıfır eğitim ise informal eğitidir. şu demek oluyor ki eğitim yalnızca okullardaki öğrenmelerle sınırlı bileğildir.

Eğitim bilimi Türleri
Eğitim bilimi türlerine gereğince sınıflandırıldığında formal ve informal eğitim çıkmak üzere dü tür ortaya çıkar. Formal eğitim okullarda ya da kurumlarda belli bir niyet ve yetişek çerçevesinde gerçekleştirilir ve bu eğitim tipinin belli bir amacı vardır. Bu düzende eğitim süreci idari bir kadro ve eğitmenler tarafından planlanır. İnformal eğitim ise spontane vüruten plansız ve programsız meydana getirilen eğitimdir ki can bu eğitimi içtimai çevresinden gizil olarak edilir.

Eğitim bilimi Sistemi
Eğitim bilimi, bir düzenek olarak ele düzenındığında ise eğitim sisteminin üç üs ögesi bulunmaktadır: Bunlar kaynaklar, vetireler ve çıktılardır. Mebde; eğitimin beslendiği öğretmen, öğrenci, çatı, donanım, maliyet, personel kadar fiziki unsurlardır. Müddetç; okul süresince gerçekleştirilen dersler, öğrenme yaşantıları ve öğüt aktiviteleridir. Çıktılar ise bireyde eksperlik, yeterlilik, mezuniyet, imtihan neticeları kadar mergup davranış bileğmeslekiklikleridir.

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Ümit Kalko

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir