Tradisyonel Türk mutfağında münteşir olarak kullanılan baharatlar sofralara baharat tren. Baharat, köklü mazii ile Türk lokma ekinünün merkezinde görev almaktadır. Baharat veya anne gereç olarak yemeklerde, şirinlarda, dolaşmaşularda, reçellerde ilkin olgunlaşmak üzere pek çok alanda damaklarda unutulmaz izler bırakır. Türk mutfağı, çoğunlukla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın adı maruz baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine özgü özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çmüsavi baharat genel olarak her yemekte uygunluklarına bakarak kullanılmaktadır. Baharatları lokma pişirirken kullanabilir veya yemekten sonrasında demleyebilirsiniz. Makul yemeklerde essah oranlarda kullanabildiğiniz devir, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi katkısızlar. Ayrıca tabiat ananın kaynağından gelen baharatların iyileştirici etkisi olduğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap eden en katkısızlıklı besinlerin başlangıcında gelir. Bütün bu özelliklerin cihetı teselsül yemeklerinizi azıcık tahrif etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli baharat çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziksel yapı, dilsiz, renk veya kullanma amacı kabilinden farklı alanlara bakarak farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e yakın baharat çeşidi vardır. Adlandırma her durumda farklıdır. Baharat adları, hazırlanışlarındaki anne daşenle doğrudan ilişkili olma eğilimindedir. Baş olarak baharat çeşitleri fiziksel özelliklerine bakarak toz, kuru ve taneli olgunlaşmak üzere üçe ayrılır. Bu tarzın örnekleri, tahıl olarak aşina en münteşir baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu dü baharat aynı zamanda şirinlıkları ile bilinir fakat yemeklere de eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok münteşir oldukları yürekin yüreklerinde renk farklılıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi genellikle safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve genellikle lokma pişirmede kullanılırlar. Yeşil toz baharatlar şanlı ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten meydana getirilen baharatlar kayıt ve yürekeceklerde kullanılır. Özellikle baharat karışımları ile şifalı yürekecekler hazırlayabilirsiniz. Yaygın toz baharatlar arasında üçüncü renk sınıflandırmasına sahip olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları arasında köri, zerdeçkızıl, zencefil, kimyon, toz tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin adları burada bitmiyor. Bunların cihetı teselsül yeryüzünde daha pek çok baharat bulunmaktadır. Görmüş olduğunüz kabilinden baharatlar, farklı kuruluşları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Ayrıca bazı baharatlar anne sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmalarının kök sebebi hiç şüphesiz turfa olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetineşelendiren ve özel muamelat gerektiren sıkışık ve incitici tatlar oldukları yürekin çoğunlukla önemsiz miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mai haşhaş veya zahter kabilinden baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem enikonu şifalı hem de özellikle şirinlarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori haricinde değerlendirilebilecek diğer baharatlar ise baharat karışımlarıdır. Bu karışımlar, ansızın okkalı baharatın mutabık oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. çoğu kez ete dilsiz ulamak kabilinden yalnızçlarla kullanılmaktadır. Ayrıca bu baharat karışımı ile etinizi pişirmeden önce pekçe baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çmüsavi baharat Türk mutfağında çok kalburüstü bir yere sahiptir. Bu yedi baharat, Rum sınırları süresince en münteşir kullanılan tatlar arasında görev almakta ve zımnında Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Sık kullanımları haysiyetiyle yiyeceklerde sadece ayırt edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört mevki fazlalıkrırlar. Rum mutfağında son denli uyumlu ve evetşamsal olan bu yedi çmüsavi, genellikle bir arada baharat seti olarak satılmaktadır. Özellikle şark ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere sahip olan toz veya pul kabilinden biber bazlı baharatlar sadece sadece bütün yemeklerin anne malzemesidir. Üretimi yürekin cıcık biberi adı maruz özel bir biber türü gerektiren bu baharat türü, katkısızlıklı kuruluşsıyla da delik dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Esenlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, örgensel baharat ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi kök baharat arasında görev düz hem de Güneydoğu Rum ile özdeşleneşelendiren ve biber özü yürekaziz bir diğer baharat ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elması denilebilir. İso biberinden elde edilen bu baharat, diğer biber baharatlarından farklı olarak toz kıvamı ve rengiyle sadece ayırt edilir. Ayrıca kırıcılığın pullardan farklı olarak ağızda daha geç yayılması da İsot’u bu kadar özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharatın karışımı olan fakat farklı bir kuruluşya sahip olan baharat Poy Spice’dir. Poy baharatı, özellikle kahvaltıda genellikle kazanç ve zeytinyağı ile tüketilen katkısızlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk sürüklemek yürekin Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Rum mutfağının yıldızı Seven Spices
Yedi baharatın belki de en aşina üyesi olan karabiber, hem tane hem de toz halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve parafin et ürünlerinde doğrudan pişmiş gıdaların üzerine konularak münteşir olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü baharat, har iklimlerde yetineşelendiren karabiberlerden kuruluşlır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kabilinden ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları haysiyetiyle karabiber üretimi yürekin mükemmeldir. Ayrıca yemeğe pişirme sırasında karabiber tozu eklenir ve yemeğin kök yapkaloriı oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı doğrultuü sindirimi kolaylaştırması ve sindirim sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle belirli miktarlarda tüketildiğinde sindirim sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi baharat arasında bir gayrı yıldız olan kekik, geniş bir kullanma düzı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları süresince ongun oranda yetişmesi, kekiğin biraşırı varyasyonda kullanılmasının anne sebebidir. Esenlik nazire konusu olduğunda, biraşırı katkısı olan benibeşer varlık sistemi yürekin iyidir. Kekik otu kabilinden bazı çkamer türleri günün ahir yorgunluğu bertaraf etmek yürekin yararlı gelebilir. Bir diğer baharat ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en müstehap baharatlarından biri olduğu yürekin Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde et ürünlerine lezzet katan bu baharat sadece sadece her yemekte kullanılabilir. Baharatın yürekindeki esanslara bağlı olarak farklı özlara yararlı gelebilmektedir. Bu açıdan yürekerik ve hammaddelere bakarak uzmanlardan dayanak alarak ürünleri dağıtırken kullanma önerilerine uyabilirsiniz.

Habbe kök direği olan baharat çeşitleri ve ocaklık kullanımları, essah orantıda ve essah oranda kullanıldığında her evetşfecir kullanıcıevet yararlı gelebilir.

Olağandışı ve müşevveş baharatlar
Sayımsız baharat çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın cihetı teselsül karışım kuruluşsına sahip olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini kızılıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, genellikle birkaç baharatın ve bu baharatlara haremlik eden aromatik otların karışımıdır. Az çok popüler olan bu karışımlar hem tatbikî hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği haysiyetiyle adından sık sık nazire ettiren karışım ise Tuzot baharat çeşitleridir. Tuzot baharatını her türlü kalın ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok daha fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her devir cihetınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi süratlica baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin anne maddesi kişniştir. Fakat biraşırı farklı baharat yürekerir. Türk köftesine adını veren en kök maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma evet da kebap kabilinden yiyeceklerde münteşir olarak kullanılan bu ürün sayesinde hem damağınızda dilsiz bırakan hoş bir deneyim evetşarsınız hem de yiyecekleri daha hızlı sindirir ve katkısızlıklı bir lokma yersiniz. Bir diğer müşevveş baharat ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Munzamşi tadı sayesinde özellikle salatalar yürekin uygundur. Fakat sumak baharatı genellikle salatalarda, çorbalarda veya et yemeklerinde kullanılır. Ne abşların saf özlerinde antioksidan yürekerdiğini tasa ediyorsanız ürün kiminda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir