Tabiattaki tüm güzelliklerin davetine örtüsüz olan çocukların, kişiliklerinin şekillenmeye kelleladığı senelerde tanışacakları başka zanaat aktivitelerinden olumlu olarak etkilendikleri aprintr. Tüm bu zanaat dalları arasında hiç şüphesiz, müziğin ayrıcalıklı bir yeri vardır. Çocukların fiziksel, bilişsel ve toplumsal gelişimleri midein eğitimciler, erken evetşta edinilen müspet müzikal tecrübelerin önemini vurgulamaktadırlar.

Çocuğun müzikle kurduğu takanak, anne karnında başlayan doğal bir ilişkidir. Mader kalbinin ritmik atışlarını dokuz ay süresince dinleyen süt kuzusu, hassaten duyularının geliştiği son dönemlerinde, annesinin sesinin farklı tonlarına, bu tarz şeylerin anlamlarına karşı romanesk bir bağ geliştirir. Müziği duyabilir, annesinin mırıldandığı melodileri tanılamayabilir. Gebeliğin son zamanlarında annesinin söylediği sakin melodileri, doğumundan sonrasında da tanılamadığı ve bunları duyunca sakinleştiği ispat etmiştir.

Dünyadaki her tarımün, kendine özgü ninnileri vardır. Ninni, anne ile süt kuzusu arasında müesses, müzikal bir romanesk sargıdır. Aynı ölçüde nöbetlevseldir de; annenin, çocuğuna, düzlemın uyumak midein emniyetli bulunduğunu belirtmesinin bir yoludur. Erken dönemlerde, süt kuzusu – anne – moruk arasında kurulacak müzik bağı, ötede evetşayacakları romanesk ilişkileri sağlamlamlaştıracaktır. Bebeklikten çıdem çocuk, kendini sağlamlıklı bir yetişkin meydana getirecek etkinliklerle fecirışırken, müziğe özel bir örutubet verir. Etrafıyla olan ilişkilerine ve oyunlarına müziği bayıla bayıla ekler. Dış dünya ile ilişkilerinde müzik, onun midein yararlı bir iletişim kaynağı haline gelmektedir.

Ülkemizde her vakit boşlama edilen sistemli ve kapsamı geniş müzik eğitimi, essah şekillerde çocuklarımıza sunulamadığı midein, fiziksel ve ruhsal gelişimlerinde önemli bir destekten yoksun lakırtıınmaktadır. Burada, hilekârlık bilimleri ve yabancı dil gibi derslerin çok önemli bulunduğunu bilen ve zanaat etkinliklerinin çocuğu “derslerinden kırmızııkoyacağını” düşünen anne-babaların da, vukuf eksikliğinden meydana mevrut hataları vardır. Müzik eğitiminin, uzun dönemde bilimsel nitelikli kellearı içerisindeki şaşırtıcı önemiyle alakalı birkaç mabeyinştırmaya ülke verelim:

Ankara piyano kursu

Piyano Kursu ankara

Ankara piyano dersi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir