“Attalos Yurdu” manaına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde mevcut site, elden ardından korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yüce bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en uz yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste aile sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme rabıta duyanlar karınin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca dayanıklı çok medeniyete aile sahipliği karşılayıcı bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile de olabildiğince pop. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden uz 13 yeri sizin karınin listeledik. Eğer siz de yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk yer Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede yer düz surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin dahi çok keyifli olduğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten rahat alanlar karınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve kez kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer düz doğal gaz kaynağından binlerce senedir çıkan alevler önceki Yunanistanlı Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” manaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kötür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan başlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi büküm dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü kavuşum 7 büküm şeşndan alevler saçmaya devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi büküm dibinden fışçevre alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek karınin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde yer alır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında yer alır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. önceki zamanlarda temelli el konstrüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde yine değhizmettirilmiştir. önceki saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının yer aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin yıldız yöreında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli yer alır. Bu demirin hizmetlevi ise idam cezası edilen kişileri zaman boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında yer alıyor. Taban Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi mimarinın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilgili olmayan hiç işaret olmasının katı rabıta Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan ender mimarilarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir tam halinde himaye şeşna münfailtır.

7 24 transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir