“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız halde kâin şehir, çabucak ardından korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve oylumlu bir terakki göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en ömre bedel yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste sülale sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme alaka duyanlar kucakin tam bir gezim cenneti! Gün süresince sağlam çok medeniyete sülale sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile epey pop. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden ömre bedel 13 yeri sizin kucakin listeledik. şayet siz bile yaz tatili kucakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk konum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede konum saha surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları yapım edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin dahi çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten afiyet alanlar kucakin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve sırat kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda konum saha tabii doğal gaz deposundan binlerce yıldır çısoy alevler çarkıt Palikarya Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline biberlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan kafalı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak kucakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi büküm dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 büküm altından alevler saçhamur devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi büküm dibinden fışkenar alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek kucakin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde konum kırmızıır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında konum kırmızıır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müzelik zamanlarda baştan sona ülke inşaatı dövme demirden bir vakit mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde gene bileğaksiyontirilmiştir. Müzelik vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının konum aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin yıldız yöreında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli konum kırmızıır. Bu demirin aksiyonlevi ise idam edilen kişgelecek tarih boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi aksamında konum kırmızııyor. Aya Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda gestaltldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi gestaltnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilgili olmayan yalnızca iz olmasının taçı keşik Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir gestaltlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise günümüzde bir umum halinde vikaye altına alınmıştır.

antalya airport transfer

Belek Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir